Mercedes-Benz W111, czyli skrzydlak z duszą

Mercedes-Benz W111, czyli skrzydlak z duszą

Mercedes-Bens W111, kultowy przedstawiciel generacji limuzyn klasy wyższej, po raz pierwszy został zaprezentowany we Frankfurcie w 1959 roku. Projekt samochodu nawiązywał do tzw. pontonu, który od lat był kształtem charakterystycznym dla marki Mercedesa. W111 miał być krokiem milowym i rewolucją w konstrukcji samochodu. Oferował większą widoczność kierowcy, zaskakiwał kanciastymi liniami i szeregiem udogodnień. Produkcja W111 zakończyła się w 1965 roku, z ostatecznym wynikiem 297 000 samochodów.

Projekt i produkcja Mercedesa W111 Coupe rozpoczęła się w 1957 roku, i była rozszerzeniem linii Sedan. Za szkic wzoru odpowiedzialny był inżynier Paul Bracq. Sukces, z jakim przyjęto, nowe auto Mercedesa spowodowało, że kolejne modele projektowano, wzorując się na nadwoziu W111, odchodząc tym samym od obłej stylistyki pontonów. Na tle jednolitych klasyków tamtych czasów, Mercedes wyróżniał się charakterystycznymi, tylnymi płetwami, dzięki którym auto zyskało przydomek Heckflosse (skrzydlak). Stylowe skrzydła miały nawiązywać do amerykańskich krążowników, co było świadomym zabiegiem marketingowym. Dzięki temu W111 z sukcesem dostrzeżono również za Oceanem.

 

Mercedes W111 mierzył aż 4,9 metra długości, co sprawiało, że był olbrzymem. Pod maską auto skrywało 115-konny sześciocylindrowy silnik, o pojemności 2,2 litra. Dzięki zastosowanej technologii układu wtryskowego, marki Bosh, ostateczna moc mogła wzrosnąć aż o 5 koni. Poprawiono również komfort podróżnych, przez mocowanie pasów bezpieczeństwa w płycie podłogowej. Idąc z duchem czasu i tym samym wyprzedzając konkurencję, Mercedes umieścił w modelu W111 szereg udogodnień, m.in.: radio samochodowe, elektrycznie składany dach, automatyczną skrzynię biegów, światła halogenowe, czy telefon pokładowy. Dodatki wpłynęły na ostateczną, wysoką cenę auta, która jak się okazało, nie była przeszkodą dla miłośników motoryzacji w doskonałym wydaniu. W111 to model, który nie tylko dopracowano lepszym wyposażeniem, ale zadbano również o chromowaną stylistykę, co śmiało klasyfikowało auto do grupy premium. W111 prezentował innowacyjne rozwiązania technologiczne m.in. strefę kontrolowanego zgniotu pochłaniającą energię kinetyczną w chwili zderzenia.

Mercedes W111 to kultowy klasyk, który zachwycał i jest pożądany do dzisiaj. Doskonale wyrysowany, skrzydlaty kształt doceniony został również w branży filmowej. Przejażdżka nim to przyjemność w czystej postaci. Jak mawiają miłośnicy dobrej klasyki, to jeden z niewielu samochodów z duszą, który budzi zachwyt nawet u największych sceptyków.

 

 

Napisz opinie

Newsletter


Warning: file_get_contents(index.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/virtualki/180479/wp-includes/plugin.php on line 446